Zúzódás: A gyógyszerek véraláfutást okozhatnak

Zúzódás: A gyógyszerek véraláfutást okozhatnak

A véraláfutás (hematoma), amelyet más néven „véraláfutásnak” is neveznek, a legtöbb esetben ártalmatlan, és akkor oldódik meg, amikor a sérült szövet újra meggyógyult. A vérképződés súlyos betegségek jele is lehet.

Esés esetén a bőr alatti és az alatta lévő szövetrétegekben lévő erek megsérülnek. Először bőrpír és duzzanat jelentkezik, később a vérképződés színe megváltozik, és megjelennek a tipikus zúzódások. Ezek többnyire ártalmatlanok. Ha azonban a bőr elszíneződése mellett duzzanat és enyhe fájdalom jelentkezik, más vagy súlyosabb tünetek jelentkeznek, sürgősen orvoshoz kell fordulni.

Egyesek még könnyű ütésekkel is szenvednek zúzódásoktól, mások eredendően rugalmasabbak, és csak a megfelelő hematómákat mutatják, erősebb ütésekkel, fújásokkal vagy zúzódásokkal. "A sérülés vérzés a testben anélkül, hogy a vér kiszivárogna" - idézi a "dpa" hírügynökség, a bonnbeli Johanniter klinikák intenzív gyógyászati ​​és fertőző betegségek vezető orvosa, Peter Walger. Ezt a sérülést egy olyan csipetnyi szövet okozza, amely miatt a mikrozsákok elszakadnak a bőr alatt - tette hozzá a müncheni székhelyű sportgyógyászati ​​professzor, Martin Halle professzor a hírügynökséghez.

Három hét után a véraláfutásnak enyhülnie kellett
Különösen a gyermekeknél gyakran vannak véraláfutások esésük és a játszótéren vagy az óvodában történt ütközések eredményeként, de gyakrabban fordulhatnak elő idősebb emberekben, többek között az érrendszer rugalmasságának gyengülése miatt. Ha a test belsejében lévő erek megsérülnek, akkor a vér bejuthat a bőr alatti szövetbe, vagy pl.

Amikor a vérrögök kialakulnak, a hematoma színe sötétkékre változik, később a hematoma még sötétebbé válik, majd sárgászöldé válik. Körülbelül két hét után a kisebb zúzódások általában elmúltak. "Általában két-három hét vesz igénybe a vérsejtek lebontását" - mondja Reiner Hartenstein professzor a német orvosok szakmai szövetségéből. A színváltozás világossá teszi a degradációs folyamat szakaszát - magyarázza a szakértő.

Ellenőrizze a hirtelen fellépő hematómák okait
Azok az emberek, akiknek vért hígító vagy véralvadásgátló gyógyszereket kell szedniük, különösen érzékenyek a hematómák kialakulására. A zavart vérkoagulációt okozó betegségben szenvedő betegeknél megnövekedett spontán vérzés is jelentkezik.

A véraláfutás mindkét csoport számára kockázatot jelent, ezért sürgős orvosi vizsgálat szükséges, és szükség lehet megfelelő orvosi intézkedések megkezdésére. Általában egy orvosnak kell tisztáznia a hirtelen fellépő zúzódásokat, amelyek oka nem egyértelmű az érintettek számára - mondta Walger professzor a "dpa" -nak. A kiváltó tényezõ lehet véraláfutásos hajlam, de a lehetséges okok egy gyógyszer mellékhatásai, a korábban ismeretlen betegség miatt zavart véralvadás vagy akár daganat is.

Ha a vérrög károsodik, akkor a véraláfutás fokozódik
Súlyos esések vagy dudorok után hematómák léphetnek fel törött csontok (törések) vagy szakadt szalagok (törések) eredményeként. Mindkét esetben a betegek súlyos fájdalommal rendelkeznek, mozgáskorlátozásokkal és a megfelelő testrész jelentős duzzanatával járnak. Törés vagy repedés gyanúja esetén orvoshoz kell fordulni, és orvosi ellátást kell nyújtani. Ellenkező esetben növekszik a szövődmények és a károsodás kockázata. Ha zúzódások jelennek meg újra és újra nyilvánvaló ok nélkül, ellenőrizni kell, hogy a hematoma oka súlyos betegségek.

Például a hemofília rendellenes véralvadás, amely a véraláfutás oka. Még a leggyakoribb veleszületett betegség mellett, a fokozott vérzési hajlammal, a Willebrand-Jürgens-szindrómával, az szenvedők vérrögképződési rendellenességei vannak. Ezen túlmenően számos más betegség is létezik, például a máj vagy a vérképző rendszer, amelyekben hematómák fordulhatnak elő gyakrabban.

Gyógyszerek mint hematómák kiváltói?
Az olyan gyógyszerek, amelyek aktív összetevői elősegítik a véraláfutás megjelenését, például az acetil-szalicilsav (ASA) vagy a kumarin-származékok, mivel hatással vannak a véralvadásra. Sokan nem tudják, hogy az ASA-tartalmú fájdalomcsillapítókkal több napig rontják a vérlemezkék működését, és így gátolják a vérrögképződést.

A kortizon fogyasztásából adódó hematómák is előfordulhatnak, mivel ez befolyásolja a bőr szerkezetét. Hirtelen, látszólag alaptalan véraláfutás esetén ezért sürgősen ellenőrizni kell a gyógyszerek bevitelével kapcsolatos esetleges kapcsolatot.

Mikor az orvoshoz?
Orvosi segítséget kell kérni akkor is, ha a vérzéscsökkentést olyan tünetek kísérik, mint például súlyos duzzanat és fájdalom, rossz vérkeringés, szédülés, testi funkciók károsodása vagy láz. Fokozott óvatossággal kell eljárni, ha panaszok fordulnak elő a hason, a mellkason vagy a fejen. A vérképződés itt nem mindig látható, mivel a test belsejében vérzés fordulhat elő, ami életveszélyes lehet. Például a has vérzése hasi fájdalmat és keringési problémákat okozhat. A vérzések, amelyek szintén különösen veszélyesek, gyakran fejfájással és neurológiai rendellenességekkel, például bénulással vagy tudatzavarral társulnak.

Hűtsük le és tegyük le
A gyakori vérömlenyek esetén az ún. PECH szabály jó megközelítés az alapellátáshoz: törés, jég, kompresszió, magas tábor. Időben történő lehűtés révén csökkenthető a vér szövetbejutása a szövetekbe, ezáltal csökkentve a duzzanatot. A jeget soha nem szabad közvetlenül a bőrre tenni, hanem a bőr és a hűtés között mindig vékony ruhát kell helyezni, különben fennáll a lehűlés és a bőr károsodásának veszélye. A sérült szövetet a megemelt helyzet enyhíti. A zúzódás utólagos lehűlése értelmetlen - hangsúlyozza Halle professzor. Ennek közvetlenül a zuhanás vagy ütés után kell történnie. A további kurzusban kenőcsök is felhasználhatók a duzzanat és a gyulladás támogatására, amelyek elősegítik a vérömlektus gyógyulását. (Sb)

Szerző és forrás információk


Videó: Dr. Berg: Mi okozza az alacsony káliumszintet?